Ana sayfa Dünya Tunus Meclis Başkanı Gannuşi: Libya’da taraflardan birine karşı diğerini desteklemedik

Tunus Meclis Başkanı Gannuşi: Libya’da taraflardan birine karşı diğerini desteklemedik

25
0

Tunus Meclis Başkanı Gannuşi: Libya’da taraflardan birine karşı diğerini desteklemedik

Kendisine yöneltilen eleştirilerin ardından Mecliste düzenlenen genel görüşme oturumunda, Libya konusuyla ilgili soruları cevaplayan Gannuşi, “Libya’da taraflardan birine karşı diğerini desteklemedik. Hedefimiz birdi, o da vatan menfaatinin korunmasından başka bir şey değildi.” dedi. 

Libya’nın demokratik devletini kuracağına ve kardeş Cezayir’le birlikte Tunus’u koruyacak bir kale olacağına inandığını belirten Gannuşi, Libya krizinin çözümünde eskiden olduğu gibi şimdi de siyasi çözümden yana olduklarını vurguladı.

Tunus’un Libya’daki “yangınla” doğrudan alakadar olduğunu dile getiren Gannuşi, Libya’nın toprak bütünlüğünü koruyacak barışçıl bir çözüm için çalışmaktan ve tarafları da siyasi çözüme teşvik etmekten başka yol olmadığını kaydetti.

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac’la gerçekleştirdiği telefon görüşmesine atıfta bulunan Gannuşi, “Libya konusundaki tarafsız tavrımıza rağmen ülke içinde ve dışında pek çok taraf bu konuyu olumsuz şekilde kullandı. Burada gerçekte hedef alınan Tunus’un demokrasi tecrübesiydi.” ifadesini kullandı.

Gannuşi, 19 Mayıs’ta, Libya hükümet güçlerinin, stratejik öneme sahip Vatiyye Hava Üssü’nü ele geçirmesinden dolayı Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac’ı telefonla arayarak tebrik etmişti.

Gannuşi’nin, Libya konusundaki bu tutumu ülke içinde tepkiye neden olmuştu.Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.