Ana sayfa Dünya Almanya’da ayrımcılık şikayetleri arttı

Almanya’da ayrımcılık şikayetleri arttı

78
0

Almanya’da ayrımcılık şikayetleri arttı

Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi Başkan Vekili Berhard Franke, başkent Berlin’de düzenlediği toplantıda, 2019 ayrımcılık raporunu açıkladı.

Franke, 2019’da köken, cinsiyet, din, yaş ve dünya görüşü gibi sebeplerden ayrımcılığa uğradıklarını belirterek şikayette bulunanların sayısının 2018’e göre yüzde 3,6 artarak 3 bin 580’e yükseldiğini söyledi.

1176 ile en fazla etnik köken ayrımcılığına ilişkin şikayette bulunulduğuna işaret eden Franke, bu sayının tüm şikayetlerin yüzde 33’ünü oluşturduğunu aktardı.

Franke, 2018’de etnik kökenden dolayı ayrımcılığa uğradığı belirtilen 1070 şikayet aldıklarını anımsattı.

2019’daki şikayetlerin yüzde 29’unun cinsiyet, yüzde 12’sinin yaş ve yüzde 7’sinin dini inanç sebebiyle ayrımcılık başvurusu olduğu bilgisini paylaşan Franke, ayrımcılığın yüzde 36 ile en fazla iş hayatında veya iş başvurularında yaşandığını kaydetti.

Franke, şikayetlerin yüzde 26’sının da ev arama, alışverişte veya banka işlemleri gibi günlük hayatta yaşanan olaylarla ilgili olduğunu ifade etti.

Çoğu kişinin değişik sebeplerden dolayı şikayette bile bulunmadığını hatırlatan Franke, bu sayıların buz dağının görünen bölümü olduğunu vurguladı.

Franke, mağdurların da yeterince desteklenmediğini belirterek “Almanya’nın ayrımcılık sorunu var.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Franke, mağdurlara daha iyi yardım edilmesi için 2006’da çıkarılan Eşit Muamele Yasası’nda (AGG) acilen reform yapılması çağrısında bulundu.Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.