Ana sayfa Dünya Hong Kong lideri Lam: Hong Kong kaotik bir çevreye dayanamaz

Hong Kong lideri Lam: Hong Kong kaotik bir çevreye dayanamaz

70
0

Hong Kong lideri Lam: Hong Kong kaotik bir çevreye dayanamaz

Radio Television Hong Kong’un (RTHK) haberine göre, Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam haftalık kabine toplantısının açılışında bölgedeki grev söylentileri ve protestolara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Bazı grupların “ulusal güvenlik kanununa” karşı genel grev çağrılarına ilişkin Baş Yönetici Lam, Hong Kong’da çok sayıda insanın günlük yaşamlarında karşılaştığı zorluklar ve işlerini kaybettiği bir dönemde halkın bu tür bir grevi hoş karşılamayacağını düşündüğünü söyledi. 

“Hong Kong’daki herkesin geçen yıl boyunca yüzleştiği sınamalardan ders alması gerekiyor”

Lam, suçluların Çin’e iadesi tasarısına karşı büyük çaplı gösterilerin yıl dönümüne denk gelen konuşmasında, “Hong Kong’daki herkesin geçen yıl boyunca yüzleştiği sınamalardan ders alması gerekiyor. İnsanlar bilmeli ki Hong Kong kaotik bir duruma dayanamaz, sakin ve istikrarlı bir çevreye ihtiyacı var.“ ifadelerini kullandı.

Hong Kong’da geçen yıl 9 Haziran’da bir milyona yakın gösterici sokaklara dökülmüş ve suçluların Çin’e iadesi tasarısını protesto etmişti.

Çoğunlukla barışçıl ortamda geçen gösterilerde, geç saatlerde sokakta kalan protestocular ile polis arasında çatışmalar çıkmıştı. Bölgede aylarca süren protestoların ardından yerel hükümet geçen yıl 23 Ekim’de tasarıyı geri çekmişti.

Diğer yandan Batı’dan ve Hong Kong’daki muhalefetten tepki gören Ulusal Güvenlik Yasası kararı ise Çin Ulusal Halk Kongresi tarafından 28 Mayıs’ta kabul edilmişti.

Yasa, bu adımdan sonra Kongrenin Daimi Komitesi tarafından detaylı şekilde formüle edilerek Hong Kong’un temel yasasına eklenecek. Bu sürecin birkaç ay alacağı tahmin ediliyor.

Ulusal Güvenlik Yasası, Çin merkezi hükümetini yıkma, isyana teşvik, vatana ihanet, terör ile ulusal güvenliği tehlikeye atan fiil ve etkinliklerin yasaklanmasını içeriyor.

Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, Ulusal Güvenlik Yasası’na ilişkin yaptığı açıklamada, yasanın “ulusal güvenliği tehdit eden çok küçük bir azınlığı cezalandıracağını” açıklamıştı.Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.